Bajki z królestwa LailoniiLata 1980 - 2001

14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego

2000 – 1997

11 odcinków x śr. 15’. Cykl filmów animowanych, zrealizowany na zamówienie Programu 2 Telewizji Polskiej S.A.

Filmy z tego cyklu bawią i uczą, rozbudzają wrażliwość młodego widza, zapraszają do dyskusji, do samodzielnej refleksji.

Zapraszają do spojrzenia na otaczający nas świat z różnych punktów widzenia, a przede wszystkim pragną pielęgnować i utrwalić w dorastającym młodym człowieku tę niezwykłą umiejętność, jaką mają małe dzieci – umiejętność zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi, umiejętność, którą w miarę dorastania tracimy na rzecz bezkrytycznego akceptowania tzw. prawd oczywistych, utartych oraz pewnych schematów myślenia.

Jak pisał w eksplikacji scenariuszowej pomysłodawca adaptacji Jan Zamojski, bajki te posiadają walory dramaturgiczne, które pozwalają mądre i głębokie przesłanie przekazać środkami filmowymi, takie jak: konstrukcja opowieści, akcja z zaskakującymi zwrotami, tragizm i humor zawarte w dialogach i w akcji czy też – intensywność przeżyć bohaterów i barwność postaci.

31 nagród i wyróżnień na festiwalach międzynarodowych i krajowych, w tym tak prestiżowe jak: Best Animated Film Award w Sienie, II Nagroda w Szolnok, nagrody Poznańskie Koziołki, Marcin i Marcinek w Poznaniu.

CZOŁÓWKA CYKLU
Reżyseria, scenariusz, plastyka, animacja: Piotr Dumała
Muzyka: Bernard Kawka
Zdjęcia: Jan Maciej Ptasiński
Montaż i dźwięk: Wiesław Nowak
Czołówka wykonana w technice animacji malarskiej na płytach gipsowych, 35 mm, kolor, 27 m/e, 01:00 min.
Rok produkcji: 1996

Pin It on Pinterest