Bajkowy Świat w ECBKrótkie formy filmoweProdukcja niezależna

Prezentacje multimedialne

2010 – 2009

EUROPEJSKIE CENTRUM BAJKI W PACANOWIE

W oparciu o scenariusz Roberta Turło, TV SFA zrealizowało prezentacje multimedialne do ekspozycji w Europejskim Centrum Bajki w Pacanowie.
Prezentacje multimedialne towarzyszą zwiedzającym przez całą ścieżkę ekspozycji ECB. Możliwość zajrzenia do bajki, dotknięcia jej dotyczy nie tylko multimediów. Cała ekspozycja Pomyślana jest, jako przestrzeń sytuacji i działań interaktywnych. Wciągnięcie dzieci w „grę”, jaką staje się zwiedzanie ekspozycji, otwiera je – zachęca i pobudza głębszego zaangażowania w poznanie, które staje się zabawą. Profil prezentacji multimedialnych zmienia się w zależności od stanowisk typowo obserwacyjnych (Światy w Ścianie, Ptasi Taras, Dworzec Koziołka Matołka) poprzez takie, które w sposób dosłowny pozwolą dzieciom wejść i doświadczyć bajki, do sytuacji zupełnie interaktywnych, w których zwiedzający sam staje się uczestnikiem bajkowego zdarzenia (Studnia Życzeń, Skały Strachu, Zaczarowana Brama). Ta różnorodność doznań ma rozbudzić zainteresowanie dzieci i chęć spojrzenia na bajkę także z drugiej strony. Czary, przemiana, poznanie to nieodłączne cechy baśni. W ostatnich przestrzeniach ekspozycji (Zaplecze Teatru, Wielcy Bajkopisarze) dzieci mogą poznać prawdziwych czarodziejów bajek – tych którzy je piszą, tworzą spektakle i filmy. Tam też znajdą prezentację przybliżającą dzieciom tajemnice pisania i tworzenia spektakli oraz filmów animowanych.

INTERAKTYWNA MAPA – bajkowe postaci charakterystyczne dla różnych regionów Europy. Każdy region symbolizuje postać wykonująca charakterystyczne ruchy, ukłony, gesty. Postacie są zmultiplikowane i odpowiednio rozstawione na mapie. Obszary, na których występują bajkowe postaci są zaznaczone właściwymi kolorami.

Projekt plastyczny: Joanna Sedlaczek
Animacja interaktywna mapy: Jarosław Maik

ŚWIATY W ŚCIANIE – to projekcje sytuacji zbiorowych możliwe do obejrzenia poprzez otwory we wzorach tapety, ukryte (zasłonięte) okulary-wizjery, drzwiczki i okienka. Każde z nich zasłania widok na inny świat (projekcje LCD).

Realizacja: Robert Turło

KOZIOŁEK MATOŁEK – gestem zaprasza, pokazuje kierunek, macha, znika, żeby za chwilę pojawić się na nowo. Projekcja laserowa witającego zwiedzających, Koziołka Matołka na ścianie „baby”, wykonana jest prostą kreską nawiązującą do stylistyki dziecięcego rysunku.

Realizacja: Robert Turło
Animacja: Piotr Giersz

MAGICZNA ŚCIANA – na dużych fragmentach ściany, wyświetlany jest obraz z takim samym wzorem tapety. Wzór ożywa delikatnie, ornamenty poruszają się – zanika realność.

Realizacja: Robert Turło, Paweł Czarzasty

PTASI TARAS – to lecące klucze ptaków, zrywające się do lotu i lądujące (na wodnym ekranie przy pomocy ruchomego rzutnika). Ptaki pojawiają się na chwilę – zmieniają miejsca, odlatują. Pojawienie się jednych ptaków przepłasza inne.

Plastyka: Joanna Jasińska Koronkiewicz
Animacja: Wojciech Wojtkowski
Reżyseria: Robert Turło

ZACZAROWANY DWORZEC KOZIOŁKA MATOŁKA – środkowe okno pomiędzy arkadami – widok na peron i pociąg. Z każdego punktu peronu ma się wrażenie „realności” oczekiwania na odjazd pociągu. Oglądamy projekcje z pewnej odległości poprzez scenę-peron. W górnych przeszkleniach dworca pokaz ilustracji Walentynowicza do „Koziołka Matołka” (100 ilustracji na przenikaniach).

Opracowanie ilustracji: Krzysztof Różański
Realizacja: Robert Turło

SKAŁY STRACHU – Między skałami w kształcie potężnego smoka (część scenografii) widoczne są elementy olbrzymiego smoka. W każdym z otworów da się dostrzec jego jedną część tak, że powstaje złudzenie, iż jest ukryty za skałami. Najważniejszym elementem jest otwierające się i zamykające oko smoka, wykonane w animacji 3D.

Realizacja: Szymon Kaszuba

MAGICZNA PODŁOGA
Podłoga jest interaktywną przestrzenią, dużym poziomym ekranem. Pod powierzchnią ukrytą we mgle, pojawiają się i znikają różne bajkowe stwory.

Realizacja: Robert Turło, Paweł Czarzasty

Pin It on Pinterest