Piet Mondrian
Film z cyklu „Impresje”, zrealizowany w technice kombinowanej. Przedstawia twórczość holenderskiego malarza Pieta Mondriana przez zdjęcia dokumentalne z epoki, w której żył i pracował. Reżyser pokazuje ewolucję sztuk wizualnych na początku XX wieku od fowizmu do abstrakcji geometrycznej na przykładzie obrazów Mondriana. Filozoficzne wędrówki artysty w abstrakcję, która dla Mondrian była potwierdzeniem wyższości umysłu nad zmysłami. Dzieła artysty wplecione są w burzliwe dzieje początku XX wieku, pełnego historycznych wydarzeń i zmian cywilizacyjnych.
Reżyseria: Jacek Kasprzycki
Scenariusz: Tamara Sorbian-Kasprzycka, Jacek Kasprzycki
Opracowanie plastyczne inspirowane obrazami Pieta Mondriana: Jacek Kasprzycki
Muzyka, wykonanie: Arnold Dąbrowski
Animacja: Jacek Kasprzycki, Janusz Gałązkowski, Krystyn Koczorski, Artur Żurawski
Zdjęcia: Krzysztof Szyszka
Montaż i dźwięk: Wiesław Nowak
Kierownik produkcji: Ewa Sobolewska
Animacja klasyczna techniką malarską na celuloidach, 35 mm, kolor, 297 m/e, 10:50′
Data produkcji: 10.10.1995 © TVP SA-TV SFA
NAGRODA:
NAGRODA SPECJALNA dla Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych za nowatorską metodę popularyzacji klasycznych zjawisk w sztuce w cyklu ‘Impresje’, Przewodniczącego Komitetu Kinematografii Ministerstwa Kultury i Sztuki i Prezesa Telewizji Polskiej S.A., Przegląd Filmów o Sztuce, Zakopane / 1996
W filmie wykorzystano obrazy:
„Drzewo I”, „Drzewo II”, „Drzewo błękitne”, „Drzewa nad stawem”, „Młyn”, „Czerwona chmura”, „Młyn w słońcu”, „Czerwone drzewo”, „Kompozycja nr 2 z czarnymi liniami”, „Fasada kościoła”, „Autoportret”, „Dom nad stawem”, „Latarnia morska”, „Wydma II”, „Czerwony młyn”, „Martwa natura z garnkiem I”, „Martwa natura z garnkiem II”, „Szare drzewo”, „Kwitnąca jabłoń”, „Kompozycja owalna”, „Kompozycja nr 10”, „Kompozycja, 1916”, „Kompozycja z liniami”, „Kompozycja: kolory z szarymi konturami”, „Kompozycja z czerwienią, żółcią i niebieskim”, „Kompozycja z rombem”, ”Kompozycja z czerwienią, żółcią i niebieskim”, „Kompozycja z żółtymi liniami”, „Kompozycja Londyn”, „Miasto Nowy Jork I”, „Victory Boogie-Woogie”, „Brodway Boogi-Woogi”