Wielkie zmartwienie

Wielkie zmartwienie

 

Film animowany dla dzieci na motywach prostej, mądrej a zarazem zabawnej opowieści wybitnego polskiego filozofa Leszka Kołakowskiego pt. „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?” 

 

Pewien rezolutny i przemądrzały Wróbel spotyka na sawannie samotnego i smutnego Nosorożca, który pragnie latać tak jak ptaki. Wróbel, korzystając ze swoich doświadczeń, namawia Nosorożca do nauki latania. Próby kończą się widowiskową katastrofą, największym CHLUP! na świecie po tym, jak Nosorożec spada do jeziora, a błoto zalewa sawannę. Zawiedziony Nosorożec płacze i wzdycha z żalu, a zawstydzony i zniechęcony Wróbel porzuca nowego przyjaciela. Szloch Nosorożca sprawia, że tam gdzie on jest, ciągle pada deszcz więc inne zwierzęta uciekają w głąb sawanny. Tylko Wróbel, który chce naprawić wyrządzoną krzywdę, nagle odkrywa, że przecież Nosorożec ma cechę, dzięki której jest wyjątkowy – wspaniały róg. Oglądamy opowieść, którą snuje stary i mądry Marabut pisklętom w gnieździe, a te o niczym innym nie marzą tak, jak o pierwszym samodzielnym locie. 

 

Reżyseria: Zbigniew Kotecki
Scenariusz: Jan Zamojski, Zbigniew Kotecki 
Scenografia: Maria Balcerek
Wykonanie lalek: Sylwia Nowak, Pracownia Plastyczna „Puppetmaker” 
Wykonanie dekoracji przestrzennych: Jacek Spychalski, CeTA
Zdjęcia: Zbigniew Kotecki
Kierownik produkcji: Mariola Olejniczak
Producent wykonawczy: Ewa Sobolewska 

Produkcja filmu współfinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Łódzki Fundusz Filmowy 
Koproducent: Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA
Film animowany dla dzieci w produkcji 2017-2019, 26 min., format obrazu 16 x 9 HD

Połączenie dziecięcego świata wyobraźni z powagą filozofa powoduje, że do oglądania mogą zasiąść zarówno dzieci jak i dorośli, nawet ci o gustach intelektualnych najbardziej wyrafinowanych.

Ta dwoistość utworu, wynikająca z samego pomysłu narracji i humoru, a także jego potencjał skłaniający do głębszej refleksji sprawiła, że wybraliśmy ten utwór, jako podstawę literacką naszego filmu.

Niezależnie jednak od filozoficznych odniesień, film ten to przede wszystkim opowieść:

 • o trudnej i specyficznej przyjaźni,
 • o próbach spełniania nierealnych marzeń,
 • o chwiejności wiary w swoje możliwości,
 • o poszukiwaniu własnej tożsamości,
 • o przyjaźni i empatii,
 • o drodze do akceptacji samego siebie, takim, jakim się jest,
 • o akceptacji odmienności we wszystkich jej przejawach

Także o tym:

 • że prawdziwe szczęście zaczyna się od poznania samego siebie,
 • odkrycia własnych zalet i wad
 • zrozumienia kim się jest,
 • oraz o czerpaniu z tego zrozumienia radości życia.

Jest to też opowieść o dorastaniu, które pełne jest z punktu widzenia dorastających, różnego rodzaju problemów wiązanych z wyobrażeniami, kim się jest i kim chce być w dorosłym życiu.

I choć bohater naszego filmu ponosi na początku same porażki, to jednocześnie pozostawia widza w głębokim przekonaniu, że należy poszukiwać, że należy mieć nadzieję, że w końcu każdy znajdzie siebie i swoje miejsce na ziemi. Ta bajka bawi i uczy, rozbudza wrażliwość młodego widza, zaprasza do dyskusji, do samodzielnej refleksji.

W tym kontekście tytuł „Wielkie zmartwienie” pomyślany jest, jako tytuł zarówno oddający te właśnie cechy dorastania, jak i – jako tytuł do zakwestionowania poprzez pozytywne zakończenie.

Niezależnie od kontekstu filozoficznego, naczelną naszą intencją jest stworzenie filmowej opowieści snutej dzieciom przed zaśnięciem. Dlatego strona wizualna filmu ukierunkowana jest na przyjazne, „miękkie i radosne” obrazowanie. To rodzaj „przytulanki” z pluszowego świata z tkaninowymi postaciami, uwikłanymi w historię z przesłaniem.

Pin It on Pinterest