Bajki z królestwa Lailonii

Czy Japonia to Lailonia?

CZY JAPONIA TO LAILONIA? UNIWERSALNE ŚWIATY LESZKA KOŁAKOWSKIEGO. PRÓBA DIALOGU.

Projekt OT Kana pt. Czy Japonia to Lailonia? Uniwersalne światy Leszka Kołakowskiego. Próba dialogu” będzie reprezentował Szczecin i Polskę w ramach programu Polska Prezydencja 2011 Promesa.
Dzięki dofinansowaniu uzyskanemu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Teatr Kana wystąpi w Tokio. W ramach projektu przedstawiony zostanie program artystyczny, oparty na myśli wybitnego polskiego filozofa Leszka Kołakowskiego. W dwóch prestiżowych ośrodkach kulturalnych w Tokio, Teatrze X-Kei oraz Teatrze OM -2, trzykrotnie zaprezentowany zostanie spektakl „Lailonia”, będą mu towarzyszyć projekcje średniometrażowych filmów animowanych z cyklu „14 Bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego”, wyreżyserowanych przez czołowych twórców polskiej animacji i zrealizowanych w poznańskim TV Studiu Filmów Animowanych.
Odbędzie się także spotkanie z pomysłodawcą adaptacji i autorem scenariuszy filmowej serii, Janem Zamojskim.

Filmy animowane: „O wielkim wstydzie” /大いなる恥の話/ w reżyserii Jacka Adamczaka, „O największej kłótni” / いちばん大きな口論の話/ w reżyserii Zbigniewa Koteckiego, „O zabawkach dla dzieci” /子供のおもちゃの話/ w reżyserii Hieronima Neumanna, „O sławnym człowieku” /有名な人/ w reżyserii Krzysztofa Kiwerskiego, „Jak bóg Maior utracił tron” /マイオルの神はいかにして王座を失ったか/ w reżyserii Piotra Muszalskiego i Pawła Walickiego, „Piękna twarz” /美しい顔/ w reżyserii Macieja Wojtyszko oraz pierwszy pokaz międzynarodowy najnowszego filmu z cyklu „14 Bajek z Królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego” /『レシェク・コワコフスキのライロニア国14のおとぎ話』/, pt. „Jak szukaliśmy Lailonii” /ライロニア国を探して/ w reżyserii Jacka Adamczaka, prezentowane będą z napisami w języku japońskim.

Wykłady Jana Zamojskiego, scenarzysty serii, będą tłumaczone na język japoński.

Tłumaczenia na język japoński: Pani Ayano Shibata.
Teatr Kana serdecznie dziękuje za pomoc Pani Grażynie Ishikawa, Miho Iwata i Yui Hisabori.

Kluczowe informacje o zagranicznych partnerach projektu:
Teatr X [Kei] został założony w 1992r. w starej części Tokio (Ryogoku) nad rzeka Sumidagawa. Jest to scena, na której prezentowane są unikalne, awangardowe działania artystyczne. Ośrodek ma bogate tradycje jeśli chodzi o kontakty z Polską. Od wielu lat prezentuje i promuje polską kulturę, realizując specjalne projekty poświęcone takim tworcóm jak m.in. Witkacy, Bruno Schulz, Witold Gombrowicz, Jerzy Grotowski, a także goszcząc polskich artystów. Wielokrotnie występował tu Jan Peszek (prezentując własne spektakle, ale również prowadząc warsztaty i realizując przedstawienia z japońskimi aktorami), a także m.in. Teatr Provisorium i Włodzimierz Staniewski.

Teatr OM-2 – został założony w 1987 roku przez Shigeo Makabe – aktora, performera, reżysera i dramaturga, autora kilkunastu radykalnych eksperymentalnych przedstawień, organizatora wielu festiwali, m.in. „Die Pratze M.S.A. Collection”, ” Shitamachi Theater Festival”, ” North Tokyo Avantgarde Theater Festival”, dyrektora festiwali: „Want to see Dance!” i „Want to see Performance!”, a także pomysłodawcę i koordynatora festiwalu „Japan Now”, mającego za zadanie przybliżenie Europie poszukiwań i osiągnięć współczesnego, eksperymentalnego teatru japońskiego. Swoje przedstawienia prezentował na wielu prestiżowych festiwlach w USA, Europie, Azji i Afryce.

2011 Lin Zhaohua Theatre Art Festival” w Beijing Chiny – Festiwal teatralny pod dyrekcją znanego reżysera, Pana Lin Zhaohua został zorganizowany po raz pierwszy w roku 2010. W bieżącym roku na przełomie listopada i grudnia (28.11 – 18.12) odbędzie się jego druga edycja. Jest to festiwal międzynarodowy, na który zapraszane są zagraniczne grupy teatralne.  W bieżącym roku festiwal odbędzie się w dwóch miejscach w Pekinie, Beijing People’s Art Theatre oraz National Museum Theatre of China (monumentalne muzeum usytuowane przy pl. Tiananmen). Partner: Lin Zhaohua Theatre Art Studio.

Dofinansowanie: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Miasto Szczecin i Samorząd Województwa Zachodniopomorskiego.
Partnerzy: Teatr X Tokio, Teatr OM2 die pratze Tokio, TV Studio Filmów Animowanych Poznań, Lin Zhaohua Theatre Art Studio w Pekinie.

INFORMACJA PRASOWA TEATRU KANA
W dniach 25 – 30. listopada w ramach Programu Kulturalnego Polskiej Prezydencji w Unii Europejskiej prezentowany będzie w Tokio projekt „Czy Japonia to Lailonia?” Uniwersalne światy Leszka Kołakowskiego – próba dialogu.

Również w Pekinie w dniach 9 – 11. grudnia Teatr Kana zaprezentuje spektakl Lailonia.
Spektakl Lailonia grany będzie w języku polskim, z napisami w języku japońskim i chińskim.

OŚRODEK TEATRALNY KANA
Pl. św. św. Piotra i Pawła 4/5, 70-521 Szczecin

Więcej na stronie
http://www.kana.art.pl/promesa_2011.html

Pin It on Pinterest