Wydarzenia

Warsztaty animacji w Meknes

OTWÓRZ OCZY NA POLSKIE KINO!
Spotkania z filmem polskim w Królestwie Maroka zakończone sukcesem.

3 listopada w Meknesie i Ifranie, dwóch ważnych ośrodkach kulturalnych Królestwa Maroka, zakończyły się trwające ponad tydzień spotkania z filmem polskim. 3. edycja „Otwórz oczy na polskie kino!” przybliżyła marokańskim widzom polską sztukę filmową, a w szczególności  artystyczne dokonania obchodzącego niedawno jubileusz 30-lecia istnienia Telewizyjnego Studia Filmów Animowanych z Poznania.

Zorganizowane przez Instytut Francuski w Meknesie pokazy polskich animacji zgromadziły ponad 2 000 widzów. W ramach wydarzenia „Filmy warte Poznania” pokazane zostały autorskie filmy animowane do muzyki klasycznej oraz  inspirowany wybitnymi obrazami cykl „Impresje”, proponujący widzom nową formę spotkania ze sztuką plastyczną. Ze szczególnym entuzjazmem zostały przyjęte filmy Roberta Turło, gościa dwóch edycji Otwórz oczy! i opiekuna artystycznego warsztatów filmowych. To właśnie warsztaty okazały się najważniejszym wydarzeniem przeglądu. Dwudziestoosobowa grupa uczniów z Lycee Qualifiant Moulay Ismail zrealizowała etiudy pod opieką artystyczną reżysera, a dzięki życzliwości Marie – Annick Duhard, dyrektora Instytutu Francuskiego w Meknesie producent przeglądu firma Camfilm nawiązała współpracę, której efektem jest zaproszenie sześcioosobowej grupy młodych marokańskich twórców na 5. warsztaty SKSiL „Ogrody polskiej animacji”, które odbędą się w maju 2012 podczas Festiwalu Filmów Niezwykłych w Sandomierzu. Ciekawi świata i otwarci na nowe doświadczenia filmowcy z Meknes z entuzjazmem przyjęli zaproszenie do Polski.

„Krótka historia polskiej animacji”, wykład krytyka filmowego Łukasza Maciejewskiego, zgromadził w bibliotece Instytutu Francuskiego słuchaczy zainteresowanych polską kulturą filmową. Spotkanie poprzedziły filmy z cyklu „14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego”. Uczestnicy spotkania chętnie dzielili się swoimi refleksjami i podjęli dyskusję z uczestnikami panelu. Podkreślali aktualność i ponadczasowość filmu Zbyszka Koteckiego „O największej kłótni”. Producentka i prezes TV SFA – Ewa Sobolewska, odpowiadając na pytania publiczności o filozoficzne przesłania bajek Kołakowskiego, mówiła między innymi, trawestując słowa autora adaptacji cyklu, Jana Zamojskiego, że :  Lailonia tak naprawdę leży w każdym z nas. Bo każdemu, tak jak bohaterom naszych filmów, przyrodzona jest ciekawość. A ciekawość to konieczność zadawania pytań i poszukiwania odpowiedzi. To także prawo do zwątpienia. Młodzi widzowie bardzo wnikliwie analizowali treść i przesłanie bajek, dopytywali o Leszka Kołakowskiego, jego życie i dzieło, podkreślali, jak bliskie są im idee bajek z Lailonii. Ogólny zachwyt wzbudziły techniki realizacji filmów, a szczególnie lalki i dekoracje w filmie „O największej kłótni”.

Położony nieopodal Ifran był drugim miastem przeglądu. To tu na jednym z najbardziej prestiżowych uniwersytetów amerykańskich w Maroku odbyły się pokazy polskich filmów fabularnych. W retrospektywie wzięły udział m.in. filmy Andrzeja Wajdy („Człowiek z marmuru” i „Człowiek z żelaza”), „Boisko bezdomnych” Kasi Adamik, „Jutro pójdziemy do kina” Michała Kwiecińskiego i produkcja dla najmłodszych „Magiczne drzewo” Andrzeja Maleszki. Studenci tej jednej z najważniejszych uczelni w kraju mieli możliwość zapoznania się z „Krótką historią polskiego kina”, drugim wykładem przygotowanym przez obecnego w Maroku Łukasza Maciejewskiego.

„Organizacja przeglądu w północnej części Afryki jest dla nas dużym wyzwaniem. Zderzamy się z odmienną kulturą, odmiennymi przyzwyczajeniami, z innym postrzeganiem świata – powiedziała Katarzyna Kubacka, producentka „Otwórz oczy!”.-  Po trzech latach współpracy wreszcie udało się osiągnąć zamierzony efekt i sukces. Nasze filmy przyjmowane były fantastycznie. Promujemy polską, nieznaną w tej części świata kinematografię. Pełne sale i brawa po seansach są największa nagrodą. Niosą też energię niezbędną do przygotowania kolejnych edycji, również w innych państwach Afryki.  Ambasada RP w Tunisie w listopadzie organizuje 16 pokazów filmów Andrzeja Wajdy w ośmiu tunezyjskich miastach. W stolicy tego kraju najmłodsi obejrzą także filmy z cyklu „Bajki i Baśnie Polskie” z TVSFA. Natomiast w grudniu  Ambasada RP w Rabacie w porozumieniu z Instytutem Francuskim w Dakarze   postanowiła po raz pierwszy zorganizować  wydarzenie także w Senegalu”.

Przegląd powstał dzięki dofinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
Partnerzy: Ambasada RP w Rabacie, Ambasada RP w Tunisie, Instytut Francuski w Meknes, Instytut Francuski w Dakarze
Produkcja: Camfilm Katarzyna Kubacka
Współpraca: TV Studio Filmów Animowanych Sp. z o.o.  oraz Fundacja Sztuki i Edukacji Filmowej ANIMAFILM w Poznaniu

Pin It on Pinterest