NagrodyWydarzenia

TV SFA – Nagroda Specjalna PFFA w Chicago 2023

TV STUDIO FILMÓW ANIMOWANYCH
NAGRODA SPECJALNA PFFA ZA ROK 2023 – za 43 lata pełne niezwykłych osiągnięć artystycznych, które kontynuowane są nieustannie, czego najlepszym dowodem jest prezentowany na PFFA 2023 film „Wielkie zmartwienie” w reżyserii Zbigniewa Koteckiego, Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, Chicago, 2023-11-19

TV STUDIO OF ANIMATION FILMS IN POZNAŃ
2023 PFFA SPECIAL ACHIEVEMENT AWARD for 43 years of extraordinary artistic output with outstanding present continuation which is well illustrated by 2023 PFFA film “A Great Worry” by Zbigniew Kotecki, Polish Film Festival in America, Chicago, 2023-11-19

Film WIELKIE ZMARTWIENIE powstał na motywach bajki wybitnego polskiego filozofa Leszka Kołakowskiego, w reżyserii Zbigniewa Koteckiego, w oprawie plastycznej Marii Balcerek i z muzyką Kacpra Krupy. 

Zamiarem naszym było wyprodukowanie filmu animowanego na motywach prostej, mądrej a zarazem zabawnej opowieści wybitnego polskiego filozofa Leszka Kołakowskiego pt. „Kto z was chciałby rozweselić pechowego nosorożca?”
Połączenie dziecięcego świata wyobraźni z powagą filozofa powoduje, że do oglądania mogą zasiąść zarówno dzieci jak i dorośli. 
Niezależnie jednak od filozoficznych odniesień, film ten to przede wszystkim opowieść:

 • o trudnej i specyficznej przyjaźni,
 • o próbach spełniania nierealnych marzeń,
 • o chwiejności wiary w swoje możliwości,
 • o poszukiwaniu własnej tożsamości,
 • o przyjaźni i empatii,
 • o drodze do akceptacji samego siebie, takim, jakim się jest,
 • o akceptacji odmienności we wszystkich jej przejawach

Także o tym:

 • że prawdziwe szczęście zaczyna się od poznania samego siebie,
 • odkrycia własnych zalet i wad
 • zrozumienia kim się jest,
 • oraz o czerpaniu z tego zrozumienia radości życia.

Jest to też opowieść o dorastaniu, które pełne jest z punktu widzenia dorastających, różnego rodzaju problemów wiązanych z wyobrażeniami, kim się jest i kim chce być w dorosłym życiu. 
I choć bohater naszego filmu ponosi na początku same porażki, to jednocześnie pozostawia widza w głębokim przekonaniu, że należy poszukiwać, że należy mieć nadzieję, że w końcu każdy znajdzie siebie i swoje miejsce na ziemi. Ta bajka bawi i uczy, rozbudza wrażliwość młodego widza, zaprasza do dyskusji, do samodzielnej refleksji. 
W tym kontekście tytuł „Wielkie zmartwienie” pomyślany jest jako tytuł zarówno oddający te właśnie cechy dorastania, jak i – jako tytuł do zakwestionowania poprzez pozytywne zakończenie. 
Niezależnie od kontekstu filozoficznego, naczelną naszą intencją jest stworzenie filmowej opowieści snutej dzieciom przed zaśnięciem. Dlatego strona wizualna filmu ukierunkowana jest na przyjazne, „miękkie i radosne” obrazowanie. To rodzaj „przytulanki” z pluszowego świata z tkaninowymi postaciami, uwikłanymi w historię z przesłaniem.

Pin It on Pinterest