Baśnie i Bajki Polskie, seria II

2009 – 2007

13 odcinków x 13’
Seria filmów animowanych dla dzieci, zrealizowana na zamówienie Programu 1 Telewizji Polskiej S.A.

Otwarta, autorska formuła serialu, pozwala na twórczą i atrakcyjną dla współczesnego dziecka interpretację filmową baśni, bajek i legend Polskich. Każdy z odcinków serii, zrealizowany jest w innej stylistyce i innej estetyce. Tradycja i współczesność przeplatają się, dzięki temu dziecko otrzymuje do wyboru taką propozycję animacji, która pozostając wierna oryginałom literackim w warstwie fabularnej, jednocześnie zaprasza dziecko do poznania różnych konwencji filmowych opowieści.

„/…/ Koncepcja animacji, oparta na zabawie konwencjami gatunkowymi, bazująca na komizmie sytuacyjnym, charakterologicznym i językowym, niejednokrotnie polegająca na ujawnianiu zaskakujących sprzeczności, okazała się dobrym pomysłem na ekranizację dobrze już znanych bajek. Dzięki temu nabrały one nieco innego, świeżego blasku. A to, co było ‘dawno, dawno temu’ czy ‘za górami, za lasami’, okazało się nie takie odległe i nie takie dalekie. I choćby, dlatego warto te bajki obejrzeć… i może jeszcze z tego powodu, że – jak napisał dawno, dawno temu Adam Mickiewicz: ‘świat ten jest (przecież) czystą bajką!’/…/”. Fragment recenzji Iwony Grodź w Akademii Filmowej

Odcinki 14 – 26 II serii “Baśnie i Bajki Polskie”

14. Król Kruków /The Raven King/, reżyseria Jacek Adamczak
15. Korale czarownicy /The Witch’s Beads/, reżyseria Aniela Lubieniecka
16. Zimowe wróżki /Winter Fairies/, reżyseria Anna Dudek
17. Kozucha kłamczucha /The Lying Goat/, reżyseria Andrzej Kukuła
18. Złota jabłoń /The Golden Apple Tree/, reżyseria Joanna Jasińska Koronkiewicz
19. Pasterz tysiąca zajęcy /Shepherd of a Thousand of Hares/, reżyseria Zuzanna Krzysik
20. Zuzanka i Utopce /Susana and Water Sprites/, reżyseria Monika Martini Madej
21. Bursztynowa korona /Amber Crown/, reżyseria Paweł Czarzasty
22. Szewc Kopytko i Kaczor Kwak /Cobbler Kopytko and Kwak Duck/, reżyseria Andrzej Gosieniecki
23. O Zefliku i smoku /On Zeflik and the Dragon/, reżyseria Andrzej Kukuła
24. Czarne Licho /The Black Goblin/,  reżyseria Robert Turło
25. Poznańskie koziołki /Poznan Billygoats/,  reżyseria Jacek Adamczak
26. Dar Skarbnika /The Treasurer’s Gift/,  reżyseria Robert Turło

Czołówka serii:
Reżyseria, scenariusz, plastyka, animacja: Robert Turło
Muzyka: Marek Kuczyński

Redaktor serii: Katarzyna Komorowska
Producent wykonawczy serii: Ewa Sobolewska
Produkcja: TV Studio Filmów Animowanych
Producent, dystrybutor: Telewizja Polska S.A.
www.tvp.pl
Animacja 2D dla dzieci, Digital Betacam, kolor, 13 x 13:00′, format 16:9
© TVP S.A. 2007 – 2009

Filmy z serii I i II zdobyły 39 nagród i wyróżnień na festiwalach międzynarodowych i krajowych, w tym tak prestiżowe jak: Gold World Medal w Nowym Jorku, Platinum Remi Award i Special Remi Award w Houston czy Gold Panda w Sichuan.

Filmy z serii „Baśnie i Bajki Polskie” prezentowane były do tej pory na ponad 300. festiwalach i przeglądach filmowych, m.in.: Martil, Aubervilliers, Londyn, Rimini, Teheran, Pretoria, Sichuan, Chicago, Amsterdam, Madryt, Rzym, Rimouski, Giffoni, Houston, Ryga, Kair, Tallin, Taipei, Buenos Aires, Wilno, Chemnitz, Tel Aviv, Sydney, Hiroshima, Umei, Palm Springs, Tabor, Sheffield, Melbourne, Adelaide, Montevideo, Sancy, Toronto, Zlín, Moskwa, Třeboň, Gyor, Stuttgart, Oslo, San Francisco, Taiwan, Bośna i Hercegowina, Barcelona, Espinho, Berlin, Genewa, Ottawa, Kopenhaga, Seoul, Rio De Janeiro, Sao Paolo, Positano, New York, Clermont-Ferrand, Tampere, Annecy, Semarang, Changzhou, Mill Valley, Lipsk, Siena, Belfast, Ravenna, Bratysława i inne.

Seria „Baśnie i Bajki Polskie” została sprzedana do 47. krajów, m.in.: Wielka Brytania, Włochy (2x), Hiszpania (2x), Portugalia (2x), Finlandia, Brazylia, Argentyna, Słowenia, Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Serbia, Montenegro, Kosowo, Malta, Algieria, Maroko, Tunezja, Libia, Egipt, Sudan, Jemen, Liban, Syria, Jordania, Kuwejt, Irak, Bahrain, Katar, Arabia Saudyjska, Oman, Pakistan, Cypr, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Iran, Watykan, Republika San Marino, Monako, Szwajcaria (część włoskojęzyczna).

NAGRODY DLA FILMÓW II SERII:

DAR SKARBNIKA, reżyseria Robert Turło
WYRÓŻNIENIE JURY DZIECIĘCEGO za rozpowszechnianie polskich legend wśród najmłodszych, 1. Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży KinoJazda, Nowy Sącz / 02.01.2011
SREBRNA KRESKA dla najlepszego filmu o tematyce dziecięcej, 16. Ogólnopolski Festiwal Filmów Autorskich OFAFA’2011, Kraków / 2011

O ZEFLIKU I SMOKU, reżyseria Andrzej Kukuła
NAGRODA JURY DZIECIĘCEGO – STATUETKA KOGUT, Festiwal 25. Jubileuszowa Tarnowska Nagroda Filmowa, Tarnów, Polska / 14.05.2011

KOZUCHA KŁAMCZUCHA, reżyseria Andrzej Kukuła
CHILDREN AUDIENCE AWARD, X Biennial of Animation Bratislava – International Festival of Animated Films of Children, Bratislava / 2010
II MIEJSCE w konkursie twórców dla dzieci, II Ogólnopolski Festiwal Animacji Filmowych Borutafest’2010, Łęczyca / 2010

ZIMOWE WRÓŻKI, reżyseria Anna Dudek
NAGRODA SPECJALNA „ANIMA MUNDI ITINERANT”, przyznana przez Dyrektora Festiwalu, Anima Mundi 18th International Animation Festival of Brasil, Rio de Janeiro, S?o Paulo i Brasília / 2010
NAGRODA SPECJALNA DLA NAJLEPSZEGO FILMU Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego i dziecięcej publiczności krakowskiej, 2 Międzynarodowy Festiwal Filmów Dziecięcych GALICJA, Kraków / 2009

ZŁOTA JABŁOŃ, reżyseria Joanna Jasińska Koronkiewicz
I MIEJSCE w konkursie twórców dla dzieci, II Ogólnopolski Festiwal Animacji Filmowych Borutafest’2010, Łęczyca / 2010

SZEWC KOPYTKO I KACZOR KWAK, reżyseria Andrzej Gosieniecki
III MIEJSCE w konkursie twórców dla dzieci, II Ogólnopolski Festiwal Animacji Filmowych Borutafest’2010, Łęczyca / 2010

CZARNE LICHO, reżyseria Robert Turło

NAGRODA JURY DZIECIĘCEGO – „STATUETKA KOGUT”, 24. Tarnowska Nagroda Filmowa, Tarnów / 2010

X

Pin It on Pinterest

X