Wydarzenia

Warsztaty animacji w Martil

W dniach 8-21 listopada 2010 w kilku ważnych ośrodkach kulturalnych Królestwa Maroka odbywał się interdyscyplinarny przegląd „Otwórz oczy na polskie kino„, przybliżający widzom marokańskim polską sztukę filmową, kino fabularne i animowane.  Wartościowym doświadczeniem artystycznym były pięciodniowe warsztaty filmu animowanego dla dzieci prowadzone przez artystów z TV Studia Filmów Animowanych w Poznaniu – Roberta Turło i Pawła Czarzastego .

Grupa młodych Marokańczyków uczyła się różnych technik animacji. Efektem tych działań jest pięciominutowy film zrealizowany przez dzieci przy pomocy ich opiekunów artystycznych, owacyjnie przyjęty przez rówieśników autorów.

Specjalne miejsce w programie „Spotkań” zajęła poznańska animacja. Bohaterem imprezy było obchodzące w tym roku jubileusz trzydziestolecia istnienia, Telewizyjne Studio Filmów Animowanych w Poznaniu. Obecna w Maroku prezes Studia, Ewa Sobolewska, zaprezentowała zarówno starsze, jak i najnowsze prace. Projekcje fabularne poprzedzały filmy animowane z muzyką Fryderyka Chopina. Wydarzeniem były pokazy wielokrotnie nagradzanego na świecie cyklu „14 bajek z królestwa Lailonii Leszka Kołakowskiego”. Najmłodsza widownia szczególnie ciepło przyjęła serię „Bajki i baśnie polskie”.

Pin It on Pinterest